Sonraki Önceki
Afganlılar: “Darülaceze” tecrübenize ihtiyacımız var

Afganlı konuklar Eğitim Programı kapsamında Tarihî Darülaceze’yi ziyaret etti.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde; Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (UYEM) 2013 yılı III. Dönem Afganistan Eğitim Programı kapsamında, Kabil 16. Bölge Belediye başkanı ve beraberindeki yerel yönetim temsilcilerinden oluşan 15 kişilik heyet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Mustafa Başkurt’un da bulunduğu Konukları makamında kabul edip kurum hakkında detaylı bilgi veren Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, daha sonra birlikte sakinleri ziyaret ettiler. 

Bayhan, burada yapmış olduğu sunumda İslam Dünyası’nın yıllardır savaşlara maruz kaldığını ve bu kurumun da böyle savaş yıllarında her türlü zorluğa ve imkânsızlıklara rağmen zamanın padişahı Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’nın kendi özel eşyalarını dahi buranın yapımı için açık artırmaya sunmasıyla, bu ulvi hayır geleneğini başlattığını söyledi. Başkan Bayhan, din, dil, mezhep, ırk gözetmeksizin bütün mazlumlar için sığınak ve yaşam olanı olan Darülaceze’nin âdete gününün "savaş"anlarına bir mesaj niteliğinde olduğunu ifade etti. Böyle kutsal iyilik geleneğini bize miras bıraktığı için Şefkat Padişahı Sultan Abdülhamid Han’a şükran borçlu olduklarını söyledi.

Konuklar ise Darülaceze’yi ziyaret ettikleri için çok mutlu olduklarını, buradaki insanların dışarıda olan birçok insandan daha iyi şartlarda yaşadıklarına şahit olduklarını ifade ettiler. Afganistan’ın da uzun yıllar savaş içinde olduğunu ve her bölgesinde evsiz ve kimsesizlerin olduğunu dolayısıyla orada da "Darülaceze" yapmayı düşündüklerini ve Türkiye’nin "Darülaceze" tecrübesini oraya aktarmak istediklerini söylediler.

Başkan Bayhan, bu konuda Türkiye’nin her zaman kardeş ülke Afganistan’ın yanında olduğunu söyledi.

Program sonrasında Bayhan konuklara, Darülaceze’nin resmi açılışının yapıldığı 1896 yılında Sultan Abdülhamid Han’a sunulan iki albümün tıpkımı basımı olan, 19.yy Darülaceze Fotoğraf Albümleri’ni hediye etti.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.