Sonraki Önceki
Padişah’ın ibretlik şefkat vesikası…

Darülaceze Yayınları, Padişah’ın Bağış Defteri isimli kitap ile beşinci kitabını yayımladı.

Darülaceze’nin açılışında Sultan Abdülhamid Han’a takdim edilen iki albümün tıpkıbasımını yaparak yayın hayatına başlayan Darülaceze Yayınları, yeni bir çalışmayla okuyucunun karşısına çıkıyor. Sancılı bir çağa ışık tutacak defterin tıpkıbasımının Önsöz’ünde Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Bayhan, Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’ın; en sıkıntılı, en sancılı ve en çaresiz bir dönemi dâhice yönettiğini ve hiç kimseyi kimsesiz bırakmayan yaklaşımıyla; çaresiz, dul ve yetimlere bir şehir kurmayı hedefleyen ihtişamlı bir padişah olduğunu söylüyor. Bayhan, savaş zamanlarının finansal sıkıntısından dolayı gerekli bütçeyi bulmak kolay olmadığını, her çıkmaza bir yol bulan Ulu Hakan’ın, çareyi kendisine ait özel eşyaları açık artırmayla satışa sunmakta bulduğunu söylüyor.

Bayhan, değerli bütün eşyalarını gözden çıkaran Ulu Hakan’ın bu özelliğiyle şefkate ihtiyacı olanların dualarını almanın her şeyden daha değerli olduğunu keşfetmiş ve bize aşılması güç bir fedakârlık mirası sunmuş olduğunu ifade ediyor.

Bu defter, 1895 yılında hizmete başlamış olan Darülaceze’nin inşa masraflarını karşılamak gayesiyle Sultan Abdülhamid Han’ın Beyoğlu’nda açılan sergide yapılan müzayedede satılan şahsi eşyalarını göstermektedir. Aslı Osmanlıca olup 132 sayfadan müteşekkil olan defterde, toplam 4.867 parça eşyanın listesi ile bu eşyaların müzayedede satıldığı ücret kayıtları yer almaktadır. Bu kayıtlarla Ulu Hakan Abdülhamid Han bize, ibretlik bir vesikayı da şefkat hazinesinin bir damlası olarak bırakmış oluyor.

Kitabın Adı    : Padişah’ın Bağış Defteri

Yayınevi         : Darülaceze Yayınları

Sayfa              : 280 sayfa

Ebat                : 26 x 37,5 cm

Cilt                  : İplik dikiş, kadife sıvama

Kâğıt türü       : 110 g ivory

Yayın Yılı       : 2014

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.