Sonraki Önceki
Arçelik Darülaceze'de

Arçelik İstanbul bayileri bu yıl iftar sofrasını Darülaceze'de kurdu.

Hayırseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Darülaceze iftarlarına, Arçelik Suriçi bayileri de katıldı.

Misafirleri karşılayan Darülaceze Başkanı Dr.Aylin Çiftçi açılış konuşmasında ''Yaklaşık iki günde bir iftarlarımız oluyor. İftar sofralarımızda da 530 sakinimiz ve 0-3 yaş grubunda 30 çocuğumuz yer alıyor. İlk yapıldığı zaman 1895 yılında İstanbul’da sokakta yaşayanların sayısı artmaya başlayınca Abdülhamid Han’ın talimatı ile böyle bir yerin kurulması kararlaştırılmış. Ama 6 yıl bunun hazırlıkları sürmüş. Bizzat kendisi başında, sadrazamı yanında ve o zamanın bakanları ile birlikte çalışmalar yapmışlar. Burayı nasıl yapalım, içind neler olsun diye detaylı bir şekilde çalışmışlar ve Okmeydanı’nda şehrin içinde, ayrı bir şehir olarak inşaa etmişler. Bu şehrin bir meydanı olsun içinde camisi , kilisesi , havrası , atölyeleri , kafeteryası , hamamı olsun denmiş ve çeşitli alanlarda bakım hizmeti sayılabilecek bir çok şey tasarlanmış. Mimariyi hepimiz gördük. Binalar yapılırken bir tek boya dahi kullanılmamış. Neticede burası kurulduğunda Abdülhamid Han’a takdim edilmek üzere bütün kısımlar fotoğraflandırılmış ve bir çok yer 120 yıldır da aynen kalmış. Her yer tarihi eser statüsünde. Bu şekilde her tarafına özen gösterilmiş. Özellikle çocuklar biz Darülacezeliyiz, biz Darülaceze çocuğuyuz gururuyla yetişmiş yıllarca. Çünkü burada özel hocalareğitmenlik yapmış. O zamanın çocuk doktorları burası hakkında yazılar yazmışlar. Bu çocuklar anne sütü almıyor, nasıl beslenecek,nasıl giydirilecek, nasıl eğitilecek, nasıl okula gidecek ,bütün bunlar tek tek yazılmış, çizilmiş. Buranın bir nizamnamesi var o zaman oluşturulmuş olan bu nizamnameyi biz hala aynen kullanıyoruz. Yani 120 yıldır aynı hizmeti veren çok özel müstesna bir yer.''dedi.

Arçelik Bölge Satış Müdürü İsmail Güngören'de aldıkları bilgilerin ışığında ''Bu iftar vesilesiyle Darülaceze'yi daha yakından tanıma fırsatı bulmuş olduk.Bize gösterilen yakın ilgiden dolayı, başta Darülaceze Başkanı Aylin Çiftçi olmak üzere,tüm sakinlerimize ve çalışanlara teşekkür ediyorum.''dedi.

Bu yıl Darülaceze'de böylesine huzurlu bir ortamda iftar yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Arçelik bayi sahipleri iftara aileleri ile birlikte katıldı.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.