Sonraki Önceki
DARÜLACEZE HAYAT OKULU AÇILDI

''En zor okul hayat okuludur. Hangi sınıfta olduğunu,bir sonraki sınavın ne zaman olduğunu asla bilemezsin. Kopya çekemezsin, çünkü kimsenin sınav kağıdı seninkiyle aynı değildir.''

Darülaceze Hayat Okulu Arçelik yöneticileri ve bayi sahiplerinin öğrenci olarak katılımıyla 2014-2015 ders yılına merhaba dedi. Darülaceze sakinlerinin hayat tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla ,sakinler arasındanseçilen on öğretmen, bugün büyük bir heyecanla Darülaceze Hayat Okulu'na can verdi.

Arçelik yöneticileri ve bayi sahiplerinden oluşan 15 kişilik öğrenci grubu da öğretmenler kadar heyecanlıydı. Darülaceze Başkanlık Makamında Darülaceze Başkanı Dr.Aylin ÇİFTÇİ tarafından ağırlanan öğrenciler ,öncelikle Darülaceze hakkında bilgilendirildi. Okul ile ilgili oryantasyon toplantısı düzenleyen Çiftçi ''Buradaki sakinlerimizin her birinin çok özel hayatları var. Heryerde bulamayacağımız özellikte birçok sakin ve hayat hikayeleri var. Çok büyük mal varlıkları olanların bugün hiçbir şeyi kalmamış. Büyük fabrikalarının başındalarmış, büyük patronlarmış, ama şu an hiçbirşeyleri yok. Eski bir İstanbul Beyefendisi, Fatih’i size canlı canlı derslerde anlatacak.Gerçek bir Anadolu köylüsü, sazaşıkları, bütün türküleri ezbere bilen ve onları size saatlerce anlatabilecek sakinlerimiz de var. Bir Trabzon Hanımefendisi, o kültürü size bugün oradaymışsınız gibi, o coğrafyayı, havayı yaşatabilecek sakinlerimiz de var. Doktor, mühendis sakinlerimiz de var burada. Bugün Hayat Okulu açılıyor. İçlerinden hayatları dikkat çekici olan on sakinimizi seçtik. Onlar da hazırlık yaptılar. 10 ders gerçekleştirilecek. Her hafta bir sakinimiz hayatını anlatmış olacak. Bu on dersin sonunda bir de Hayat Okulu diplomamız olacak. Bu projede esin kaynağımız şu oldu. Hiçbir okuldan mezun olamayanlara "Nereden mezunsun?" diye sorulduğunda "Ben hayatın özünü okudum. Hayat okulundan mezunum."diye cevap verirler , Darülaceze Hayat Okulu'nda böyle bir eğitim almış olacaksınız '' diye özetledi.

Öğretmenlerini merak eden öğrenciler, kendileri için hazırlanan sınıfta öğretmenleri tarafından karşılandı. Tüm öğretmenler ile tanışmanın ardından,ilk derse geçildi. İlk dersi veren sakinimiz Ahmetİhsan KUTOĞLU, öğrencileri kadar heyecanlı ve mutluydu. Hayata nereden başlayıp Darülaceze'de nasıldevam edeceğini aktaran KUTOĞLU özel hayatı ve iş hayatı ile ilgili önemli bilgiler aktardı. İş hayatında sevgi,anlayış ve dayanışmanın mutlaka olması gerektiğine değinirken, ekip çalışmasının başarıya giden yolda en önemli unsur olduğuna vurgu yaptı. Arçelik grubu ile tanışmanın ve böyle bir ortamda bulunmanın kendini çok değerli hissettirdiğini belirten KUTOĞLU duygu dolu anlar yaşadı.Yöneticilikte önemli yerlerde görev alıp emekli olan Ahmet İhsan Kutoğlu ''Artık hiçbirşey yapamayacağım diye düşünürken, burada sizlerle birlikte olarak hala bir işe yaradığımı anlamama sebep olan Darülaceze ve yöneticisine müteşekkirim. Çok onure oldum.'' dedi.

Ders sonunda öğrenciler, özel ve iş hayatlarına dair önemli paylar çıkarttıklarını belirttiler. Hayat Okulunda bir sonraki derste buluşulmak üzere vedalaşıldı.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.