Sonraki Önceki
YAŞLININ EN RAHAT ETTİĞİ YER EVİDİR

Evde Bakım Derneği/LİV Hospital iş birliği ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü desteğiyle düzenlenen ''Yaşlının Evde Bakımı'' Paneline Dr.Aylin Çiftçi konuşmacı olarak katıldı.

Evde Sağlık ve Bakım Günleri kapsamında düzenlenen ''Yaşlının Evde Bakımı'' panel açılışını LİV Hospital Genel Müdürü Meri İstiroti yaptı.Evde Bakım Derneği Başkanı Aynur Dik'in konuşmasının ardından,Ulusal Yaşlılık Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Engin Eker ''Evde bakımı çok önemsiyorum.Evde bakım kısa ve uzun süreli medikal ve nonmedikal bakımı amaçlar.Yaşlıların en rahat ettiği yer evleridir.Evde bakım alan yaşlı daha çabuk iyileşir.'' diyerek,konuyla ilgili düzenlenen panelin önemine vurgu yaptı.Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Bülent Hereke ve İl Sağlık Müdür Yardımcısı Reşat Dabak da panele katıldı.Dabak ''Malzeme,ekipman var ama iş gücümüz eksik.Sağlık personelinin evde bakım ile ilgili eğitim kalitesini yükselterek,emeklilerimizin boşa gitmemesini sağlamalıyız.'' dedi.

İlk panele konuşmacı olarak ''Yaşlı Bakımında Ülkü Modelleri'' ile Yar. Doç. Dr. Sema Oğlak,''Türkiye'de Demografik Durum ve Evde Bakım İhtiyaçları''ile Darülaceze Başkanı Dr.Aylin Çiftçi ve ''Yaşlılıkta Sağlık Sorunlarına Bir Bakış''ile Doç. Dr. Pemra Ünalan yer aldı.Sema Oğlak ''Evde bakım,maliyetleri düşüren bir sistemdir.Yaşlı bakım politikaları hedeflerinin herkese erişebilir,sürdürülebilir ve kalite olması gereklidir.Ülkemizde de kendine özgün,yaşam kalitesini yükselten yaşlı memnuniyetini arttıran uygulamaların yaygınlaşmasını ümit ediyorum'' dedi.

Türkiye'de Demografik Durum ve Evde Bakım İhtiyaçları konusunda konuşma yapan Dr.Çiftçi engelli ve yaşlıların illere göre dağılımı konusunda önemli istatistiki bilgiler sundu.Yaşlı bakımına en çok ihtiyaç duyan bölgelerin Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğunu belirtti.Evde bakım hizmet ihtiyaçları içerisinde yer alan bakım elemanları ile ilgili, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın önemli çalışmalar yaptığını ve bu çalışmaların Engelli ve Yaşlılar Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü konusunda bilgiler verdi. Çiftçi ''Bakanlığımız ev içinin yaşlılara göre düzenlenmesiyle ilgili AR-GE çalışmalarını yapacak, STK'lar uygulayacak ve özel sektör de ürünleri üretecek.Bu çalışma ile Türkiye herkese örnek teşkil edecek'' dedi.

Kurumsal yaşlı bakımının en iyi örneklerinden biri olan Darülaceze için de ''Darülaceze bağışlarla ayakta duran bir kurum olması sebebiyle hem STK gibi hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kamu kurumu olarak hizmetlerine devam etmektedir.Evde bakım hizmetlerine de sosyal devlet anlayışı ile ihtiyacı olanlara ücretsiz bakım hizmeti  ve Darülaceze'ye gelir sağlamak amacıyla da ücretli bakım hizmeti sunarak giriş yapacak.Bu alanda yetişmiş ve kaliteli elemanlarla iyi ve doğru hizmet vermeyi amaçlıyoruz.'' dedi.Fatih Sultan Mehmet'in Tababet Vasiyetnamesi ile konuşmasını bitiren Çiftçi,bakım hizmetlerine o dönemde de önem verildiğine vurgu yaptı.

Panelin son konuşmacısı Semra Ünalan da sağlık personeline,yaşlının sağlık değerlendirmesinde önemli görevler düştüğünü belirtti.

Evde Sağlık ve Bakım Günleri 2014-2015 ''Evde Hastalık Yönetimi'' ve ''Evde Teknolojik Bakımlar'' panelleri ile devam edecek.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.