Sonraki Önceki
BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU SAKİNLERLE İFTARDA BULUŞTU

Başbakan ve Hanımefendi Darülaceze'de düzenlenen iftar yemeğinde sakinlerle bir araya geldi. Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu'nun yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile Darülaceze Başkanlığı'nda düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Sakinlerin çoğunlukta olduğu iftar yemeği tasavvuf müziği ile başladı. Yemek duasının ardından açılış konuşması için Darülaceze Başkanı İlhan Uğur kürsüde yer aldı. Uğur'' Sayın Başbakanım, Sayın Hanımefendi, Sayın Bakanım, basınımızın güzide temsilcileri, saygıdeğer misafirler, değerli büyüklerim ,Darülaceze ailesi tarafından düzenlenen geleneksel iftar sofrasına hoş geldiniz . Başta Darülacezenin kurucusu Sultan Abdülhamid Han olmak üzere emeği geçenlere, ahrete irtihal edenlere Allahtan rahmet diliyor, emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.'' dedi.Darülaceze hakkında bilgi veren İlhan Uğur '' İmparatorluğun en sıkıntılı dönemi olan 93 Osmanlı Rus harbi döneminde, Balkanlardan alınan göç, sakat,kimsesiz ve dilencilerin artmasıyla Sultan Abdülhamid Han Darülaceze’nin yapılması talimatını verir. Bu talimatı verirken devlet hazinesinden tek bir kuruş para harcamaz. Kendi özel eşyalarını satarak 10 bin altın bağışlar geriye kalan kısmını da yardımlarla tamamlar. 1890 yılında yapılmaya başlanan Darülaceze 1896 yılında resmen hizmete açılır. Kuruluşundan günümüze aynı avluda cami, kilise ve havra bulunduğu Darülaceze 120 yıldır hoşgörü şefkat ve kardeşliğin bütünleştiği dünyada emsali bulunmayan ata yadigarı bir kuruluş olarak bugüne kadar yaklaşık 100 bin kişiye hizmette bulunmuştur.''açıklamasında bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da '' Sayın Başbakanım, Sayın Hanımefendi ,geniş ailemizin çok değerli fertleri , değerli büyüklerim bizi bu güzel iftar sofrasına davet ettiğiniz ve sofranızda bizleri ağırladığınız için teşekkür eder, saygılarımı sunuyorum. Darülaceze Başkanımızın da belirttiği gibi hakikaten milletimiz için çok önemli bir kurumun bünyesindeyiz şu anda. 1895 yılında Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yapımına karar verilmiş bir müessese Darülaceze. Bu yıl 120. yılını idrak ediyoruz.Yine biraz önce Başkanımızın ifade ettiği gibi devlet hazinesinden bir kuruş alınmadan yapılan bir vakfiyeyle ortaya çıkmış bir müessesedir. Bugüne kadar bağışlarla hayatını sürdürmüş,devlet bütçesinden bir tek kuruş katkı yapılmamıştır. Böyle güzide bir kurumun hala ayakta duruyor olması bizim geleneğimize ne kadar sahip çıktığımızın göstergesi olarak son derece önemlidir. Darülacezemize çok daha iyi hizmetler sunmak istiyoruz. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde verdiği talimat doğrultusunda iki yeni Darülacezeyi de İstanbul'umuza kazandırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sayın Başbakanımızın himayesiyle inşallah bu yılın sonuna kadar bu iki yeni Darülaceze kampusunun de harekete geçeceğini umuyoruz. ''dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasında, ''Sizlere hizmet etmek, sizlerin bu kurumda en iyi şekilde rahat etmenizi sağlamak için elimizden geleni yapmak, bizim için en önemli vazife, en şerefli görevdir. Çünkü hepimiz sizler nezdinde kendi annemizi, kendi babamızı görüyoruz. Ben hem annesini hem babasını kaybetmiş bir evladınız olarak şimdi buraya gelip, sizlerle tokalaşıp, elinizi öptükten sonra eminim ki artık onlarca annem, onlarca babam var. Ve eminim arkamızdan bizlere dua etmeye devam edeceksiniz'' ifadelerini kullandı.

Bu kapıdan giren herkesin Darülaceze sakinlerinden aldığı o irfan dersiyle, büyük bir üniversiteyi bitirmiş gibi buradan ayrılacağını vurgulayan Davutoğlu, "Sizler yürüyen hayatsınız, sizler yaşayan tecrübesiniz, sizler biraz önce masada gördüğüm gayet zarif ve güzel İstanbul terbiyesiyle bu şehrin manevi mimarlarısınız, ahlak mimarısınız. Allah sizlere uzun ömür versin, sizlere hizmet etmeyi de bizlere hep nasip eylesin'' dedi.

Darülaceze sakinleriyle tek tek tokalaşan Davutoğlu, sakinlerin elini öptü. Şark Odası'nda ve kendi odalarında Darülaceze sakinleriyle sohbet eden Başbakan Davutoğlu'na, sakinler ''Allah sizden razı olsun. Allah'ım kötülere fırsat vermesin'' dedi. Davutoğlu ise ''Bizim için dua edin yeter. Siz bu ülkeye rahmetsiniz, bereketsiniz. Nur gibisiniz'' karşılığını verdi. Davutoğlu, bazı Darülaceze sakinlerinin okuduğu şiirleri de ilgiyle dinledi.

Aynı güne denk gelen Babalar günü dolayısıyla da sakinlere hediyeleri takdim edildi.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.