Sonraki Önceki
İETT İLE GENÇLİĞE YOLCULUK

Sakinlerimiz gençliklerinde yolculuk yaptıkları İETT’nin nostaljik otobüsleri ile İstanbul turuna çıktı.

Nostaljik şarkılar eşliğinde yolculuk yapan Sakinlerimiz, İstanbul’un tarihi ve simge mekânlarını gezerek duygusal anlar yaşadılar.

Başkanlığımız tarafından düzenlenen ve İETT Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen seyahate, aralarında engellilerin de bulunduğu çok sayıda Sakinimiz katıldı. Darülaceze önünde İETT tarafından biri engelli otobüsü olmak üzere İETT’nin en eski ‘Tosun’ marka üç nostaljik otobüs hazır bekletildi. Darülaceze sakinleri, nostaljik otobüslere binerek İstanbul turu yaptı. Tur sırasında sevinçleri gözlerinden okunan Sakinlerimiz, 60-70’li yılların şarkıları eşliğinde yolculuklarını sürdürdü. Geçmişe yolculuk yapan sakinlerimizin sevinçlerini, trafikte ilerleyen diğer sürücüler ile etraftaki vatandaşlar el sallayarak paylaştı.

Sakinlerimizi bütün nimetlerden faydalandırmak için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini söyleyen Başkanımız Hamza Cebeci, &"Darülaceze’de kalan insanları burada bir tutuk evinde tutar gibi değil, onların da bütün nimetlerden istifade etmeleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Zaman zaman havalar iyi olduğunda piknik yaptırıyoruz, boğaz turu yaptırıyoruz. İETT bize üç tane nostaljik otobüsünü bizzat tahsis etti ve buradan üç otobüsün aldığı kadar seyahate fiziki yapı olarak müsait olan sakinlerimizi otobüslere alarak İstanbul’un en güzel yerlerini, tarihi yarım ada dahil olmak üzere gezdirdiler. Sakinlerimiz günlerce anlatabilecekleri güzel bir hava yaşadılar.

Büyükşehir Belediye Başkanımız’ın şahsında, İETT Genel Müdürümüz Mümin Kahveci beyefendiye ve emeği geçen tüm personelimize teşekkür ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanımızın kendilerine verdiği vizyon doğrultusunda faaliyetlerini sürdüklerini ve Sakinlerimiz için nostalji havasında bir seyahat yapmaları için nostaljik otobüsleri hazırladıklarını belirten İETT Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Hasan İçen, &"Güzel faaliyetlerimizden biri de Darülaceze sakinlerine İstanbul’u gezdirmek oldu. İETT’nin &"Tosun” marka otobüsleriyle onlara da nostalji yaşatmak adına böyle bir organizasyon düzenledik.” şeklinde konuştu.

Sakinlerimizden Aykut Sönmez de, &"Beni kırk elli sene evveline götürdü. Ben bunları yaşadım, bu otobüslere bindim. Otobüslerin arka kapısından girer, bileti alırdık, önden de inerdik. Bunları yaşadık, o zamanlar boynuzlu otobüsler vardı. Boynuzları ara sıra çıkardı şoför iner takardı. Çok güzel oldu, bizi o senelere götürdü. Bu seyahat çok hoşuma gitti.” ifadelerini kullandı.

Bir diğer sakinimiz Cenay Öztunç ise, &"Çocukluğum bu arabalarla geçti benim. Fatih’liyim, bu otobüslere çok bindim. Edirnekapı - Eminönü çalışırlardı. Hatta, otobüslerde boynuzu çektiğimiz zaman dururdu. Şoför bizi kovalardı. 45 yıl önceye gittim şuanda, Allah razı olsun yetkililerden.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Sakinlerimizden Füsun Kasnak ise, &"Çok mutlu oldum. Başkanımızdan Allah razı olsun. Bize bugün çok güzel bir gün yaşattı. Çok teşekkür ediyoruz kendisine.”dedi. Diğer sakinler ise yetkililere teşekkür ederek çok mutlu olduklarını ifade etti.

Darülaceze Başkanlığı önünden kalkan nostaljik otobüslerle önce Baltalimanı, Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe turu yapan 75 Darülaceze sakini İETT’nin Kağıthane Tesisleri’nde öğle yemeklerini yedikten sonra Eyüp, Unkapanı, Sultanahmet, Yenikapı, Unkapanı, Kasımpaşa gibi İstanbul’un tarihi noktalarını gezdi. Otobüslerde çalan nostaljik şarkılarla gençliklerine yolculuk yapan Darülaceze sakinleri düzenlenen etkinlikten oldukça memnun kaldı.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.