Sonraki Önceki
REKTÖR AK: ÜNİVERSİTE OLARAK HER ZAMAN DARÜLACEZE’NİN HİZMETİNDEYİZ

Başkanımız Hamza Cebeci ile tarihi Rektörlük binasında bir araya gelen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Ak, Üniversite olarak her zaman Darülaceze’nin yanında olduklarını söyledi.

Başkanımız Cebeci, Türkiye’nin en büyük ve köklü üniversitesinin Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak’ı Beyazıt’taki tarihi yerleşkede ziyaret etti.

Darülaceze’nin projeleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunulan ziyarette İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak, &"Üniversite olarak bütün fakültelerimizle Darülaceze’nin hizmetindeyiz.”dedi.

Kurumu hakkında bilgi aktaran Rektör Prof.Dr.Ak, İstanbul Üniversitesi’nin 18 Kasım 1933'te Türkiye'nin ilk ve tek üniversitesi olarak öğrenim hayatına başladığını, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen Darülfünun'un devamı olduğunu, okulun bazı birimleri temellerinin ise İstanbul'un fethinin ertesi günü 30 Mayıs 1453'te Fatih Sultan Mehmet'in emriyle kurulan Sahn-ı Seman medreselerine kadar dayandığından okulun kuruluşu bu tarihe kadar uzandığını söyledi.

İstanbul Üniversitesinin aynı zamanda Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasında bulunduğunu belirten Prof.Dr.Ak,  &"Üniversitede yaklaşık 73.000 lisansüstü, lisans ve ön lisans öğrencisi öğrenim görmektedir. Bu yükseköğretim işlemi 12.000 öğretim üyesi ve öğretim elemanı tarafından gerçekleştirilmektedir. Kuruluşunda olduğu gibi, Osmanlı’dan günümüze misyonunu devam ettiren istisna kurumlardan biridir. Üniversite olarak ülkemizin en köklü diğer kurumu, kimsesizlerin kimsesi olan Darülaceze’nin her zaman yanında olacağız.”dedi.

Başkanımız Hamza Cebeci, sıcak misafirperverliğinden dolayı Rektör Prof.Dr. Mahmut Ak’a teşekkür etti. İstanbul Üniversitesi’nin birikimi ve tecrübesini Darülaceze için seferber etmesinin önemine değinerek, &"insanlığın kalkınmışlık göstergesi o toplumdaki kimsesizlere, gariplere, gurabalara, yetimlere verilen kıymet neticesindedir. Hangi makamda, hangi konumda olursak olalım, dünyada kalacağımız zaman belirli bir müddete tabidir. Makamda, konumda geçicidir. Baki olacak olan ise yaptıklarımızdır. Yapılanlar ise Huzur’u-İlahi’de bize şahitlik edecektir. Ne mutlu şahitleri olanlara.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile çalışmalarına başlanan sosyal hizmet şehirlerinin projesini de İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Ak ile paylaşan Başkanımız Hamza Cebeci, &"Çalışmalarımızda sona yaklaşmış durumdayız. Allah nasip ederse en kısa zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız Darülacezeyi ziyarete gelecek ve mevcutlarının içinde dünyanın en iyisi olan projenin temel atılış tarihini de o gün kamuoyu ile paylaşacaktır. Her zaman söylediğim gibi, gönül istiyor ki bu gibi kurumlara ihtiyaç olmasın. Malum, yaşam şartları bunu gerektiriyor ise de bunun en mükemmelini kendi insanlarımız için yapmalıyız.”dedi.

Başkanımız Hamza Cebeci’nin İstanbul Üniversitesi’ni ziyaretine Başkan Yardımcılarımız, Ahmet Malatyalı, İlhan Uğur, Ümit Ünal ve Özel Kalem Müdürü Emrullah Büyükaslan da katıldı.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.