Sonraki Önceki
Bayhan, bayram manevi ödül törenidir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, Tarihi Darülaceze’de personeliyle ve sakinlerle bayramlaştı.

Programda  Ramazan Ayı’nın içinde barındırdığı ilahi nuru nedeniyle iyilik yarışının zirvesi olduğunu söyleyen Bayhan, bayramın ise bu yarışın manevi ödül töreni olduğunu,  bu finali yaşamak için ise kavgaları, gürültüleri, çekişmeleri, kıskançlıkları bir tarafa bırakarak; sevdiklerimizle "hayır"da yarışarak, omuz omuza gidebilme mutluluğunu yaşayabiliriz"diye konuştu.

Bayramların tatille özdeşleşmesinden yakınan Bayhan, "gidecek anneniz babanız var ise tatil beldelerinde tatil geçirmenizi tavsiye etmem" dedi ve bayramların; dargınların barıştığı, kimsesizlerin kimsesini bulduğu, yakınlarımızın ‘Benim de kardeşim, akrabam, annem, babam, sevenim varmış’ idrakine vardığı bir süreç olduğunu ifade etti.

Darülaceze örnekliliğinin çağlar ötesinden günümüze yansıyan iyilik projesi, fedekârlığın ve adanmışlığın canlı şahidi olduğunu belirten Bayhan, yarınını düşünemeyenlerin, bugününü yaşayamayacaklarını söyledi, "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal devlet vizyonu ve Bakanımız Sayın Fatma Şahin’in şefkatli himayeleri kurumda yaşayanların standart ve mutluluklarını arttırdı. Güzellikleri yaşatmak için iyi çalışırsak, iyiliğin, doğruluğun temsilcisi olmaya azmedersek, bizden sonra gelenler de bu geleneği devam ettirecektir" dedi.

Bugün ebedî âleme göç eden ülkemizin büyük şairlerinden üstad merhum Sedat Umran’ı da yâd eden Bayhan, "daha dün aramızda olan Sedat Umran bu gün ebedî âleme intikal etti, bu bayram aramızda olan nice dost ve sevdiğimiz bir sonraki bayram olmaya bilir. Onun içindir ki sevgimizi, ziyaretimizi ertelemeyelim"dedi.

Bayhan konuşmasına şöyle devam etti: "Manzarası sadece tavan olan insanlar var. O duruma düşmeden önce o durumda olanları da yalnız bırakmamak lazım. Elimiz ayağımız tutuyorken onlara yardımcı olmamızın gerektiğini düşünüyorum. Bayramınız öyle bir bayram olsun ki, sizi tanıyanlar açısından da sizin açınızdan da unutulmayan, umut dolu bir bayram olsun. Annemizin, babamızın, yakınlarımızın, sevdiklerimizin duasını almışsak işte bayram o zaman bayram olur. Acı duyuyorsak yaşıyoruz demektir. Başkasının acısını duyabiliyorsak insanız, başkasın acısını dindirmeye çalışıyorsak o zaman bayramı hak etmiş insanız demektir."

"Mısır’dan Suriye’ye, Arakan’dan Filistin’e dünyanın çeşitli coğrafyalarında hayatta kalma mücadelesi veren mazlumların bayramını tebrik ediyorum ve savaşsız, kinsiz, tartışmasız, münakaşasız bir dünya temennisiyle bayramınızın bayram, geleceğinizin gönlünüzce olmasını diliyorum."diyerek sözlerini tamamladı.

Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, konuşmasının ardından kurum çalışanlarıyla bayramlaştı.

Daha sonra Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Zehra Sevingen Sağır’la birlikte kurum sakinlerini odalarında tek tek ziyaret ederek bayramlarını kutlayan Bayhan, onlara hediyeler verdi. Bayramlaşma sonrasında ise ziyaretçi ve sakinler etkinlik çadırında Neyzen Ferit Yavuz ve semazen ekibinden unutulmaz bir şöleni izlediler.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.