Sonraki Önceki
Darülaceze 119 yaşında…

Nice yıllara…

Sultan Abdülhamit Han'ın özel eşyalarını satışa sunarak inşa ettiği Tarihî Şefkat Yuvası Darülaceze'nin 119. Kuruluş günü muhteşem bir organizasyonla kutlandı.

Yoğun katılımla Darülaceze Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun yanı sıra, Kurum Başkanı Nevzat Bayhan, Abdülhamid Han’ın üçüncü kuşak torunu ve İdare Meclisi Üyesi Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, İdare Meclisi Üyesi Av. Zehra Sevingen Sağır, Şişli Kaymakamı Salih Işık, Kayışdağı Darülaceze Müdürü İsrafil Aydın, Tarihçi Prof Dr. Nuran Yıldırım, Sanatçılarımız Ünlü Ressam İsmail Acar, THM sanatçısı Duygu Koçak ve TSM sanatçısı Aydan Erbaş ile birlikte kurum sakinleri, bağışçılar, gönüllüler ve çok sayıda davetli katıldı.

Darülaceze’nin kuruluşunun 119. yılı dolayısıyla gerçekleşen program; ünlü Ressam İsmail Acar'ın Darülaceze sakinleriyle birlikte yaptığı resim sergisinin açılışıyla başlandı. Prof. Dr. Nuran Yıldırım'ın Darülaceze Tarihi’ni anlattığı konferansın ardından Türk Halk Müziği Sanatçısı Duygu Koçak konser verdi.

Kuruluş yıldönümünün ana teması olan Osmanlı Padişahı Ulu Hakan Sultan Abdülhamit Han’ın Darülaceze sakinleri tarafından yapılan yağlıboya tablosu davetlilerin ilgi odağıydı. Ressam İsmail Acar'ın yönetmenliğinde 9 parçanın birleştirilmesi sonucu oluşturulan resmin her bir parçası ayrı bir Darülaceze sakini tarafından yapıldı.

Açılış konuşması için kürsüye gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, 119 yıl önce bir Cuma günü açılışı yapılan Darülaceze’nin bu yıl kuruluş yıl dönümünün tekrar Cuma gününe denk gelmesinin büyük anlamının olduğuna dikkat çekti. Yüzbinlerce insanın emeğiyle, yüreğiyle, bağışlarıyla bu kuruma katkıda bulunduğunu söyledi.

Bayhan; "Ecdat yadigârı bu güzide Kurum, günümüze kadar tam 71 bin sakine hizmet verirken, yaklaşık 50 bin insan da sakinlerimize hizmet verdi. İki yüzbinden fazla kişi de bağışlarıyla Kurumun ömrüne ömür kattı. Kuruluşundan günümüze kadar emeği geçen herkese şükranlarım arzediyorum."dedi.

Tarihî Darülaceze’nin, birlikte yaşama sanatının icra edildiği ve savaşlarla çalkalanan dünyada birlikte yaşamanın, barışın bir simgesi olduğunu belirten Bayhan, bu Şefkat Kurumunu insanlığa hediye ettiği için Ulu Hakan Sultan Abdülhamit Han’ı hayırla, minnetle ve şükranla yâd ettiklerini ifade etti.

Başkan Bayhan, "Değerli himayelerinden dolayı Sayın Başbakanımıza, Bakanımıza, bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Valimiz Sayın Hüseyin Avni Mutlu Beyefendiye, O şefkatli padişahın torunu Şehzademiz Kayıhan Osmanoğlu’na, Meclis üyelerimize, büyük sanatkârımız İsmail Acar Beyefendiye, buranın tarihçesini yazan Nuran hocamıza ve konserleriyle bizi coşturacak olan Duygu Koçak Hanımefendiye, kuruluşundan günümüze emeği geçen, katkısı olan herkese ve tabi ki davetimize icabet eden siz değerli dostlara bu güzel günü renklendirdiniz için teşekkür ediyor, hepinize sağlık afiyet diliyorum."dedi.

Sultan Abdülhamid Han’ın torunu Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu ‘ise, bu kurumu Dedesi’nin yapmış olduğunu ve bizlere miras bıraktığını, dünyada eşi benzeri olmayan bir kurum olduğunu ve buraya geldiğinde çok heyecanlandığını söyledi. "Burası bizim için çok önemli, herkes içinde öyle olduğunu düşünüyorum. Bugün burada olduğunuzdan dolayı Allah hepinizden razı olsun, sağolun."dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise Osmanlı İmparatorluğu'nun insanlığa hizmet üzere bir devlet tesis ettiğini ifade ederek, "Büyük Hakan, 119. yılını idrak ettiğimiz bu kurumu oluştururken insana hizmet noktasından hareket etti ve insanı kucakladı. Ve bu müessesenin içerisini havrasıyla, kilisesiyle, camisiyle bütün insanlığı kucaklayacak, onlara şefkat dağıtacak şekilde tesis etti" diye konuştu. Bugün dünyada yaşanan dramlara hep beraber şahit olduklarını söyleyen Mutlu, "Darülaceze, tarihi kuranlara insanları nasıl farklı kılmadan; onları barış, huzur, adalet içerisinde kucaklamanın bir numunesini teşkil etmektetir" dedi.

Vali Mutlu konuşmasına şöyle devam etti: Bu güzel kurumun birbirinden güzel çok muhterem büyükleri, hepinizin ellerinden öperek konuşmama başlamak istiyorum. İlçemizin çok değerli kaymakamı, bu güzel kurumun çok değerli Başkanı Nevzat Bayhan, elbette ki bizim tarihimizin altın sayfaları Osmanlı İmparatorluğu’nun Hanedanı’nın bir ferdi olan değerli kardeşimin Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, çok değerli sanatçımız… Sizleri yürekten sevgiyle selamlıyorum. Bugün günlerden hususî bir Cuma. Cuma gününün inanç dünyamızdaki yeri farklıdır. Cuma, Müslümanların buluşmalarına, görüşmelerine paylaşmalarına vesile olan hususî günlerdendir. Bugün böylesine hayırlı bir günde sizlerle birlikte olmanın verdiği memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Tabi özellikle bugünün anlamı çok değerli. Çünkü, şefkat kapısının, şefkat müessesesinin kuruluşunun 119. yılı. Öncelikle bu armağanı bize emanet etmiş olan Abdülhamit Han’ı bütün ecdadımızla birlikte, sonsuz rahmetle, minnetle yürekten anmak istiyorum. Mekânları cennet olsun. Onlar hiçbir zaman boynumuzu büktürtmeyecek, yere baktırtmayacak, alnımızı hep dik tutmamıza vesile olacak bir tarih, bir zengin hazine bıraktılar. Allah hepsinden razı olsun. En zor günlerinde insanlara adaleti merhameti şefkati teslim etmeyi asla unutmadılar. İşte Sultan Abdülhamit, 119.uncu yılını kutladığımız bu müesseseyi kurarken insana hizmet noktasından hareket etti ve insanı kuşattı. Ve bu müessesenin içerisine havrasıyla, kilisesiyle, camisiyle netice irtibariyle bütün insanları kucaklayacak ve onlara şefkat dağıtacak, sahiplenecek bir kurumu oluşturdu.

Bugün dünyamızın çok farklı köşelerinde yaşanan, yürekleri burkan dramlara hep beraber şahit oluyoruz. İnsanlık, maalesef… tarihinden gerekli dersi almıyor. Yaşanılanları idrak etmiyor. Bugün insanlık, birbirini kırmakla birbirini üzmekle meşgul.  Ve hepimizin ihtiyacı olan bir medeniyetin bir adaletin bir yönetimin özlemi içerisindeyiz. İşte bu müessese; insanlara nasıl hizmet edilir, onları barış içerisinde huzur içerinde, adalet içerisinde nasıl yaşanılır, yaşatılır bunun numunesini göstermektedir. Buradan dünyaya vereceğimiz çok ibretlik mesajlar var. Mevlana’nın dediği gibi, "Merhamet elinin uzatıldığı bir yerdeyiz." Bu güzel Kurumu zenginleştiren siz büyüklerimize ve bu Kuruma hizmet veren dostlarımıza sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Elbette ki eksikliklerimizi telefi edebilmek ve daha iyi hizmetler verebilmek için Başkanımızla ve mensubumuz olan bütün hayırseverlerimizle, personellerimizle birlikte daha iyisini yapmak için uğraş vermekteyiz. Bu hayırseverlerin içerisine değerli hocamız ve sanatçımız katılıyorlar. Az öncede önünde iftihar edip resim çektirdiğimiz çok güzel tablonun da yapılmasına vesile oldular. Umarım Sultan Abdülhamit Han da gurur duyarak bizi seyrediyor maneviyatıyla. Özellikle İsmail Acar gibi değerli sanatçımıza ve emeği geçenlere, burada ki sanatçı dostlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Prof.Dr.Nuran Yıldırım’a da bu kurumun tarihçesiyle ilgili hazırladığı kitap için şükranlarımı ifade etmek istiyorum."

Vali Mutlu, "Bu yuvanın gerçek sahiplerine de bir kez daha şükranlarımı sunuyorum."diyerek konuşmasını tamamladı.

Ulu Hakan Sultan Abdülhamit Han’ın tablosunun yanı sıra yine Darülaceze'nin yaşlı sakinleri tarafından yapılan 50 kadar resim bir hafta boyunca Darülaceze Kültür Merkezi 'nde gezilebilecek.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.