Sonraki Önceki
Hayır kurumlarında iyi, doğru ve güzelde yarış esastır

Bayhan, "hayır kurumlarında iyi, doğru ve güzelde yarış esastır." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Müessesesi, personeliyle bayramlaşma programı düzenledi. Programda bir konuşma yapan Darülaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan, personeline bazı tavsiyelerde bulunarak Ramazan Bayramlarını kutladı.

"İnsan, insan olduğu için baş tacı edildiğinde bayram olur. Bayram, sevinci ve hüznü paylaşmaktır." diyen Bayhan, konuşmasında, "Sevgili arkadaşlar, bizler çok şanslı insanlarız. Sultan Abülhamid Han’dan miras kalan tarihi Darülaceze Müessesesi’nde çalışmaktayız. 117 senelik tarihî ve o kadar da itibarlı bir müessesede çalışmak büyük bir övünç kaynağıdır. Burası köklü bir geçmişin ve kadim bir geleneğin ürünü hoşgörü merkezidir. Onun içindir ki ayrıcalıklıyız. Bu ayrıcalığın farkına varıp çalışmalarımızda daha dikkatli ve titiz olmalıyız."dedi.

Gayrimüslimlerle savaş halinde iken kendi tebasında hiçbir ayrım yapmadan hatta onlar için ibadet haneler bile imar eden Şefkat Sultanı Abdülhamid Han’ın kimseyi ötekileştirmeden tüm mazlum ve kimsesizlere sahip çıktığını söyleyen Bayhan, Darülaceze’nin girip kapısının isminin Bab-ı Şefkat olduğunu, buraya giren herkesin, ister sakin olsun ister çalışan, ister ziyaretçi, ister yönetici, Şefkat Kapısı’ndan girmek zorunda olduğunu, Şefkat Kapısı’ndan içeri adım atıldığında o şefkate bürünmüş bir şekilde girilmesi gerektiğini, kaşlarını çatarak, başkasına sataşarak, yok etmeye çalışarak değil, ‘başkasını yaşatacağım’ düşüncesiyle bu hoşgörü alanına girmesinin icabettiğini ifade etti.

Bayhan, "Bab-ı Şefkat Kapısı’ndan girdiğinizden hemen karşınıza bir sütün çıkıyor.  Bu sütun Mefharet Sütunu, yani Övünç Sütunu’dur. Bütün dünyanın Osmanlıyı yok etmeye çalıştığı bir zamanda, her tarafta yetim, dul ve yaşlıların kol gezdiği zamanda, asker ve para lazımken şefkat sultanı Cennetmekân Abdulhamit Han, yetimlerin ve kimsesizlerin kimsesi oluyor ve sadece metruk bir binada da değil, daha önce kullanılmış binalarda da değil, bütün imkânsızlıklara rağmen yepyeni binalarla bir kampus inşa ediyor. Özel eşyalarını satışa çıkartarak bir an önce bitirilmesi için adeta çırpınıyordu. Onun içindir ki buraya nereden bakarsanız bakın hak etmiş olduğu ihtişamlı bir övgü söz konusu. Kendisini rahmetle anıyoruz."diye konuştu.

Kimsenin kimseyi alaya alma, küçük düşürme, rencide etme hakkına sahip olmadığına vurgu yapan Bayhan, "kavgaları, gürültüleri, çekişmeleri, kıskançlıkları bir tarafa bırakarak; Çağın İyilik Müessesesi’nde iyilikte yarışmanın, omuz omuza yürüyebilmenin çalışanların şiarı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Dünü getirme şansımız yok, yarına çıkma garantimiz yok. Bize düşen bu anın hakkını verebilmek, buranın hakkını verebilmektir. Sevgili arkadaşlar biz daha fazlasını istiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Şahin’in çabası, çalışmaları ve fedakârlıkları bizim için model oluşturuyor. Hayırda yarışmak esastır. Burası sevap müessesesi, daha fazla sevap almanızı istiyoruz. Burası dua müessesesi, daha fazla dua almanızı istiyoruz. Dolayısıyla bu mübarek günde, ben sizlere kuvvet, sabır, sağlık, huzur diliyorum.’ diyerek, Darülaceze Müessesesi çalışanlarının Ramazan Bayramını kutlayan Bayhan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Her gününüzün bayram süruru gibi neşeli geçmesini, her gününüzün iyi, doğru, güzel için mücadele ile geçmesini, bu enerjinin eksilmeden hep huzura, barışa, sürura davet etmesini temenni ediyor, geleceğinizin gönlünüzce olmasını arzu ediyorum, hepinize hayırlı bayramlar diliyorum."

Darülaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan, konuşmasının ardından Çağın İyilik Müessesesi Darülaceze çalışanları ile tek tek bayramlaştı.

Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.