Sonraki Önceki
Dünya Şiir Günü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Müessese Müdürlüğü’nde kutlandı

Dünya Şiir Günü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Müessese Müdürlüğü’nde kutlandı. 

Dünya Şiir Günü Darülaceze Müessese Müdürlüğü ile Şiir Derneği’nin birlikte yapmış oldukları muhteşem organizasyonla Tarihi Darülaceze’de Şair Niyazi Gedik'in sunumuyla gerçekleşti.

1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü'nün amacı "farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak"olarak nitelendiriliyor.

Darülaceze Müessese Müdürü ve Şiir Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Nevzat Bayhan’nın açılış konuşmasıyla başlayan program Umut Öztürk'ün sunumuyla Radyo 7'den de canlı olarak yayınlandı.

Şiir Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Nevzat Bayhan konuşmasında; şiirin bir hayat sanatı olduğunu davranışlarımızı şekillendirdiğini, insanlılığın edebiyat tarihinde en asil ve en estetik sanat olan şiirin kalemle değil yürekle yazıldığını, kalp attıkça, dünya durdukça, insanlık varoldukça insanoğlu için en sıcak, en etkili ve en kalıcı bir söz sanatı olagelen şiirin devam edeceğini söyledi.

"Şiir, zekânın kendine inanmayışı, kalbin kabına sığmayan coçkusu ve duygusudur. Şiir, insanlığın fikir özsuyudur."diyen Bayhan, şairin, Leyla denen, şiirin peşinde koşan bir mecnun olduğunu, damarında kan yerine sanatlı sözlerin dolaştığını, berrak gönlüyle benliğimize, içyüzümüze ayna tuttuğunu, yanarken ham gönülleri tutuşturup pişirip olduran olduğunu, şairin şiirleri ezberleneceğini ancak şairlerin ezbere şiir yaz(a)madıklarını, bizzat yaşadıklarını, hissettiklerini zaman denizinde hayal gemisine binip seyrettiklerini aktardığı kelimeler yeni anlamlar kazandırıp zenginleştirdiklerini söyledi.

Bayhan: "Çile insanıdır şairler, zahmet onların azığı, maddi yoksunluk onları katığıdır. Çile çekilmeden, emek verilmeden yazılmış şiirler yavan, sefahat içinde kaleme alınmış şiirler ise israf-ı kelam, okuyanlar için israfı-zamandır... binbir zorluk ile aldıkları nefesleridir, kalemine kuvvet veren onların alın terleridir.

Bu duygularla bize biz olmayı hatırlatan, güzel şiirleriyle gönlümüze taht kurmuş şairlerimizden aramızdan ayrılanları minnetle yâd ederken, ürettikleriyle hâlâ bir mum gibi etrafını aydınlatan üstadların ve onları kalplerinde misafir eden şiirseverlerimizin DÜNYA ŞİİR GÜNÜNÜ tebrik eder, barış, huzur ve esenlik dolu şiir gibi bir gelecek dilerim...

Bu güzel organizasyonda emeği geçen dostlarıma, çalışma arkadaşlarıma gerekse varlıklarıyla bizleri şereflendiren Darülaceze’nin bu kıymetli insanlarına ve muhteşem misafirlerine şükranlarımı arz ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Programa ünlü şairlerimizden İbrahim Yavuz Zarifoğlu, Cihat Artan, Avni Işık, İsmail Altınışık’ın yanı sıra Şiir Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden Yusuf Tosun, Hasan Işık, Nevzat Özkaya’da katıldı.

Darülaceze şairlerinden Orhan Rıza ŞAT, Turan SAĞLAMYÜREK, Yusuf POLAT, Suat DERYA, Perihan KARAKUYU, Havva BALCAN, Gülsevin ÇEKİÇER, Bektemur KOTANCI, ve Ergün YILMAZ şiirleriyle Darülaceze sakinleri ve ziyaretçilerine duygusal anlar yaşattılar.

 
Listeye Geri Dön

YARDIM ÇEŞİTLERİ

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Darülaceze Cad. No:51 Okmeydanı - ŞİŞLİ / İSTANBUL

  • Telefon: (0212) 210 18 95 (Pbx)
    Faks: (0212) 210 18 96

  • E-posta: darulaceze@darulaceze.gov.tr

E-POSTA BÜLTEN

  • Yenilik ve haberlerimizi en kısa sürede almak için bültenimize kaydolun.